Agrest

agrest

Agrest pochodzi z Europy oraz umiarkowanych stref klimatycznych Azji i północnozachodniej Afryki.

W starożytności nie był znany nawet w formie dzikiej. Pierwsze wzmianki o nim pojawiają się w botanicznej księdze J. Ruellis`a wydanej w 1536 roku w Bazylei, a pierwszy rysunek pojawił się w 1548 roku w Zielniku Fuchsa. W XVI wieku rozpoczęto uprawiać agrest w Europie Środkowej. Na drodze selekcji uzyskano odmiany obficie owocujące i charakteryzuje się dużymi owocami. Obecnie agrest występuje dość powszechnie w umiarkowanych strefach klimatycznych całej Europy, w północnej Afryce, na Kaukazie i w Azji Środkowej oraz Ameryce Północnej i Południowej.

Agrest to kolczasty krzew, dorastający do 1,5 metra, który wydaje żółte, białe, zielone lub czerwone owoce. Charakteryzują się one słodko-kwaśnym smakiem i okrągłym kształtem. Owoc pokryty jest delikatnym meszkiem, posiada też twardą skórkę, zawiera liczne pestki. Miąższ owoców jest bardzo soczysty. Obecnie znanych jest ponad 1500 odmian agrestu. Zawiera większe ilości witamin oraz składników mineralnych. Wartość energetyczna 100 g owoców wynosi 46 kcal.Niedojrzałe lub półdojrzałe owoce są kandyzowane lub przerabiane na kompoty, konfitury, dżemy, marmolady i nadzienia do cukierków, dojrzałe spożywane są na surowo, poddawane siarkowaniu, zamrażaniu, przerabiane na powidła, soki a także na doskonałe wina. Jeśli owoce gotuje się zbyt długo zmieniają kolor na czerwony.

Spożywanie agrestu pomaga w leczeniu takich schorzeń jak reumatyzm, podagra, i przewlekłe stany zapalne skóry. Efekt ten tłumaczony jest korzystnymi proporcjami związków mineralnych, które działają odkwaszająco na organizm. Zawarte w agreście pektyny ułatwiają wydalanie soli metali ciężkich oraz pobudzają przemianę materii. Odświeża, tonizuje i reguluje gospodarkę witaminami (szczególnie przy hipowitaminozie C) i zalecany jest przy wszelkich chorobach przeziębieniowych.

foto: Pixabay.com