Huczne obchody Święta Toruńskiego Piernika

 

Tysiące odwiedzających bawiło się w ostatni weekend w Toruniu podczas Święta Toruńskiego Piernika. W ciągu dwóch dni przygotowano moc piernikowych atrakcji, międzypokoleniową potańcówkę i wieńczący świętowanie jubileuszowy koncert zespołu Kobranocka, z okazji 30-lecia istnienia zespołu.

Święto Toruńskiego Piernika to najsłodsza miejska impreza w całej Polsce, podczas której Toruń zamienia się co roku w miodem płynącą i korzennymi przyprawami pachnącą krainę. 5 i 6 września miasto otworzyło swoje bramy dla wszystkich chętnych poznania tajników wypieku Jedynych Prawdziwych Toruńskich Pierników. Zarówno mieszkańcy jak i odwiedzający Gród Kopernika mogli wziąć udział w warsztatach z mistrzami piernikarskimi, poznając wszystkie etapy wypieku toruńskich specjałów – od wyrobu ciasta, po wycięcie piernika z formy. Co więcej, można było skosztować własnoręcznie przygotowanych pyszności. Warsztaty odbywały się w stylizowanych kramach na dziedzińcu Muzeum Toruńskiego Piernika, które w czasie Święta Toruńskiego Piernika można było zwiedzać za darmo.

W Muzeum Etnograficznym na zwiedzających czekały pokazy rzemieślnicze: garncarstwa, tkactwa, plecionkarstwa oraz animacjami zabawowo tanecznymi dla dzieci i dorosłych przy muzyce na żywo. Na dziedzińcu Ratusza stanęła imponująca mozaika z 15 tysięcy różnych pierników, piernikowy domek i stanowiska do własnoręcznego zdobienia toruńskich słodkości.

Na Rynku Staromiejskim podziwiać można było „Piernikowy Street Art” i zajrzeć na Piernikowy Jarmark Cudów z Toruńskimi Piernikami, formami oraz rękodziełami artystycznymi. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę w południe samo serce miasta zamieniło się w kulturalną scenę, na której toruńskie teatry wystawiły swoje sztuki.

Wielką atrakcją okazała się międzypokoleniowa potańcówka, która porwała na parkiet zarówno tych najmłodszych jak i najstarszych. Toruń tańczył w rytm zespołu The Postman, który udowodni, że big-beat nie odszedł w zapomnienie oraz DJ PAC ONE.

Zwieńczeniem obchodów Święta Toruńskiego Piernika był jubileuszowy koncert Kobranocki z gościnnym występem takich artystów jak: Janusz Panasewicz, John Porter, Big Cyc, Muniek Staszczyk, Kayah oraz Organek. Podczas koncertu gwiazdy podpisały okazjonalne Toruńskie Pierniki, które Fabryka Cukiernicza Kopernik przekazała na cele charytatywne. Licytować może je każdy na portalu charytatywni.allegro.pl. Całkowity dochód z aukcji zostanie przekazany na wsparcie działalności Hospicjum „Światło” w Toruniu.

O to, by każdy znalazł coś dla siebie spośród dziesiątek piernikowych atrakcji zadbali organizatorzy: Urząd Miasta Torunia, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko Pomorskiego oraz, oczywiście, Fabryka Cukiernicza Kopernik, bez której nie byłoby okazji do wielkomiejskiej fety.