Polagra 2016

poagra_długiGastronomiczne know-how na targach Polagra Gastro

Światowe i polskie premiery sprzętowe, zaskakujące smaki i aromaty, najlepsi kucharze w Polsce. Taki obraz gastronomii zobaczymy już we wrześniu w Poznaniu, podczas Międzynarodowych Targów gastronomii Polagra Gastro. 

Wrześniowe spotkanie branży HoReCa na Międzynarodowych Targach Poznańskich to już od wielu lat ważny punkt w kalendarzu szefów restauracji, kawiarni, kucharzy nie tylko za sprawą rozwiązań dla profesjonalnych kuchni, które są tam prezentowane, ale także z uwagi na ogrom kulinarnych inspiracji, których dostarczą najlepsi kucharze w Polsce oraz cukiernicy.

Najlepszy z najlepszych

W tym roku już po raz szesnasty odbędzie się Kulinarny Puchar Polski. Zawodników będą oceniać ikony polskiej i światowej gastronomii. Podczas tegorocznej konkurencji półfinałowej uczestnicy będą musieli zaproponować deser na bazie bryndzy podhalańskiej i miodu z Sejneńszczyzny oraz przystawkę z wykorzystaniem takich składników jak gołąb, oscypek, szalotka i mrożona wiśnia. Finaliści natomiast zaserwują danie główne, w którym obowiązkowe do użycia są: miecznik, homar, suska (śliwka) sechlońska i nalewka polska. Stawka w konkursie jest wysoka. Zwycięzcy otrzymają nie tylko tytuł „Najlepszego z najlepszych”, ale także nagrodę pieniężną, możliwość wzięcia udziału w stażu zagranicznym, szkoleniach w Instytucie Sadkiewicza i Italian Culinary Instytut for Foreigners oraz nagrody rzeczowe.

Profesjonaliści o profesjonalnej kuchni

Wielu inspiracji i doznań smakowych dostarczy również druga edycja Master Class Show. Na kulinarnej scenie pojawią się niezwykle doświadczeni szefowie kuchni. Sebastian Krauzowicz opowie o odpowiedzialności i wyzwaniach związanych z funkcją trenera kadry narodowej juniorów. Józef Sadkiewicz odkryje przed zwiedzającymi targi nowe oblicze kuchni myśliwskiej. Doświadczeniem podzielą się również Jarosław i Grażyna Uścińscy, Paweł Serafin oraz Partyk Dziamski, który zajmie się m.in. takimi tematami jak start-up restauracji czy organizacja kolacji szefów kuchni. Emocji sięgających zenitu dostarczy natomiast Chef Challenge – pojedynek mistrzów na smaki wykreowane z wykorzystaniem produktów ukrytych w black boxach.

Cukiernicze wyzwania i carving w wersji free style

Podczas tegorocznych targów nie zabraknie też emocji wśród przedstawicieli rzemiosła cukierniczego za sprawą konkursu Art of Taste. Przez dwa dni, 26 i 27 września, cukiernicy wykonywać będą rzeźby z karmelu oraz zaprezentują przepiękne i pyszne torty, a 28 i 29 września adepci zawodu przystąpią do rywalizacji w uczniowskiej odsłonie konkursu – Art of Taste School. Mentorami wydarzania są Michał Doroszkiewicz i Paweł Mieszała. Ostatniego dnia targów będzie można z kolei podziwiać owocowo-warzywne rzeźby przygotowane w ramach Pucharu Juniorów w Carvingu.

Targi POLAGRA GASTRO (26-29 września 2016) to cztery dni wypełnione ogromną dawką wiedzy, inspiracji, a przy tym pełne smaku i aromatu. Zarówno doświadczeni kucharze jak i młodzi adepci sztuki kulinarnej niewątpliwie znajdą tu pomysły, które pozwolą im nie tylko zmienić standardy pracy, ale przede wszystkim zachęcą do poszukiwania nowych rozwiązań i podejmowania wyzwań.