Polskie Drogi Gastronomii Nr 3/2016

← Powrót do Archiwum danego roku

Jesienna słota, coraz krótsze dni, zimny wiatr…

To chyba najbardziej wymagający czas dla kucharza i gospodyni domowej, to czas w którym posiłek i kubek ciepłej herbaty mogą poprawić nastrój.

W tym numerze znalazły się zarówno przepisy, które będą idealnie pasować do zimowych wieczorów, jesiennych popołudni, jak i te będące wspomnieniami lata. Wśród nich królują buraki, bataty i dynia. Dania są bardzo różnorodne, od dziczyzny przez drób aż do ryb. Niektóre proste i w tej prostocie bardzo satysfakcjonujące, inne skomplikowane, bardziej złożone i równie warte uwagi.

Proponujemy Wam także artykuł o herbacie, tak popularnej a jednak nie całkiem znanej. Tej jesieni chcemy odkryć przed Wami jej nowe oblicze. Nie zabraknie tekstów o produktach, tym razem skupiamy się między innymi na burakach i pigwie. Czy jesteście pewni że znacie różnicę między owocami pigwy i pigwowca? Jak je rozpoznać? Czym się różnią? Na te pytania postaramy się udzielić odpowiedzi.

Na łamach PDG przedstawiamy Wam sylwetki kucharzy i ich działalność oraz projekty charytatywne, w które się angażują. W tym numerze zapraszamy do przeczytania o wyjątkowym międzynarodowym obozie dla młodzieży, z długoletnią tradycją, podczas którego warsztaty kulinarne poprowadził Michał Bałazy wraz z przyjaciółmi. Ponadto przeprowadziliśmy wywiad z Patrykiem Dziamskim – szefem kuchni, doradcą kulinarnym nastawionym na odkrywanie nowych smaków, ale też szanującym tradycję.

Redakcja PDG została także zaproszona na inne wydarzenie, przedstawiamy relację „zza kulis” kolacji charytatywnej zorganizowanej dla Adama Piechy w Hotelu Fabryka Wełny. Dzięki środkom zabranym podczas kolacji oraz pomocy Pabianickiego Centrum Rehabilitacji Adam może rozpocząć cykl specjalistycznych zabiegów rehabilitacyjnych i kontynuować leczenie. To wyjątkowa inicjatywa, w którą zaangażowało się dwunastu chętnych do pomocy kucharzy. Zorganizowana przez Grzegorza Miśtę pod czujnym okiem executive chefa Fabryki Wełny – Wiesława Bobera, została objęta patronatem przez Roberta Sowę i Jerzego Pasikowskiego.

Oddaję ten jesienno-zimowy numer Polskich Dróg Gastronomii w Wasze ręce i jednocześnie życzę miłej lektury.

 

Pozdrawiam

Bartłomiej Czerwiński

Redaktor Naczelny

pdg_03_2016_cover_161017_v8_mr